Podkarpacki Przystanek Eko eskapady Grupy Marma i Fundacji Nasza Ziemia

Czwartek, 2019-10-10

Fundacja Nasza Ziemia obchodzi w tym roku 25-lecie swoich działań. Kampania jubileuszowa pod hasłem: „Połączyło nas Sprzątanie Świata” odbywa się w formie EKO ESKAPADY Założycielki Fundacji – Miry Stanisławskiej-Meysztowicz do miejsc ważnych dla Fundacji lub pięknych z natury, aby spotkać się z tymi, którzy codziennie o nie dbają. Na trasie ekologicznej eskapady jest m.in. Hel, Zgorzelec, Łódź, Warszawa, Żdżary koło Poznania, Wrocław, a 2 października EKO ESKAPADA zawitała na Podkarpacie.

Partner Fundacji – Grupa Marma zaprosiła uczestników na debatę na temat ekologii i zmian jakie się dokonały w tym obszarze na terenie Podkarpacia, a także o tym jakie największe wyzwania stoją przed samorządem terytorialnym, przedsiębiorcami i politykami w związku z koniecznością ochrony klimatu i poprawy stanu środowiska.

W panelu dyskusyjnym wzięli udział Posłanka na Sejm Krystyna Skowrońska, przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego – Mariusz Bednarz, prezes RARR, Marta Półtorak prezes Grupy Marma, Mira Stanisławska-Meysztowicz inicjatorka Akcji Sprzątanie Świata, kandydat na posła na sejm – Henryk Nicpoń, Prezes Stowarzyszenia Ekoskop – Mirosław Ruszała.

Wśród zmian jakie zaszły w nas i naszym regionie w ciągu ćwierćwiecza, uczestnicy debaty zgodnie uznali za najważniejszą, radykalna zmianę świadomości konieczności ochrony środowiska, wpływu zanieczyszczeń na nasze zdrowie i konsekwencji zmian klimatycznych. O wiele łatwiej obecnie o przyłączanie się ludzi do segregowania śmieci czy inne formy proekologiczne zachowania niż miało to miejsce przed 20-25 laty- mówił Mariusz Bednarz, prezes RARR.

Ważną rolę jaką spełnia moda na ekologiczne postawy, produkty i zachowania, podkreślała  Krystyna Skowrońska -  posłanka PO. Mówiła też o tym, że podstawą stanowienia dobrego prawa sprzyjającego ekologii jest dialog społeczny. To, aby inicjatywy lokalne trafiały do samorządów, a za ich pośrednictwem do parlamentu.

Głos przedsiębiorców reprezentowała Marta Półtorak – Prezes Grupy Marma, podkreślając, że nowoczesność, technologia w tym tworzywa, są ważną zdobyczą cywilizacji – ratują zdrowie, są podstawą IT, budownictwa  i nie powinniśmy z nich rezygnować ale rozwijać wszystko to co pozwala z nich mądrze czyli wielokrotnie korzystać - przetwarzać ponownie, dawać drugie i trzecie życie. Tym rozwiązaniem jest recykling!

Na zakończenie uczestnicy zwiedzili ekologiczną winnicę należącą do Grupy Marma, gdzie stosowane są naturalne formy ochrony roślin, nawożenia, a dzięki ściółkowaniu gleby zaś dba się o racjonalne zużycie wody. Złożono też autografy pod pamiątkowym plakatem Akcji Sprzątanie Świata, który specjalnie na tę okazję zaprojektował Andrzej Pągowski.

 

Powrót do listy aktualności