BusinessPL - "Świat opakowań widziany przez pryzmat rozwoju Marma Polskie Folie"

Poniedziałek, 2024-01-29

Historia wielu przedsiębiorstw zaczyna się od inwencji i zapału jednej czy dwóch osób chcących spróbować czegoś nowego w swym życiu. Nie inaczej było w przypadku właścicieli przedsiębiorstwa Marma Polskie Folie Sp. z o.o., którzy dzisiaj po ponad 30 latach obecności na rynku mogą z pełnym przekonaniem oświadczyć, że wejście w świat biznesu było słusznym posunięciem, a ich praca i wysiłek została wynagrodzona. Podkarpacka firma stała się europejskim liderem w branży tworzyw sztucznych, oferując niezrównanie szeroki asortyment produktów. Współpraca ze światowymi koncernami potwierdza ich globalny zasięg. W wywiadzie udzielonym przez Martę Półtorak, współzałożycielkę i Prezes Zarządu, uzyskaliśmy dogłębny wgląd w historię, ewolucję i unikalne aspekty działalności firmy.

 

Historia rozwojem napisana

Tak szerokie spektrum działania ma swoje początki w małżeństwie Marty i Mariusza Półtoraków, którzy już w okresie studenckim myśleli o własnym biznesie. W wyborze branży „pomógł” im wuj, znany rzemieślnik z Rzeszowa, twórca form do wtrysków. Pierwsze kroki w produkcji stawiali w firmie o nazwie Zakłady Tworzyw Sztucznych, gdzie powstawały woreczki foliowe. Chcąc rozwijać wspólny interes, Półtorakowie szukali także nowych źródeł finansowania. Dzisiaj wspominają, że jako jedni z pierwszych zdecydowali się na leasing dla przedsiębiorstw na samochód oraz powierzyli sprawy księgowe firmie zewnętrznej. Te decyzje pociągnęły za sobą kolejne, np. wzięcie kredytu na maszynę i zakup linii produkcyjnej. Następnym ważnym przedsięwzięciem było utworzenie w 1991 r. firmy Marma Polskie Folie z siedzibą w Rzeszowie jako następcy Zakładów Tworzyw Sztucznych. Funkcję prezesa nieustająco pełni Marta Półtorak. Pierwszy zakład produkcyjny znajdował się w Przeworsku, po czym właściciele zdecydowali się na kupno byłego obiektu przetwórstwa owocowo-warzywnego w Kańczudze, gdzie niezbędny był całkowity remont przed przystąpieniem do produkcji folii dla rolnictwa i ogrodnictwa. Po kilku latach działalności obiekt został rozbudowany i poszerzony o dwie hale produkcyjne, magazyn oraz wyposażono go w nowoczesne urządzenia. Dzisiaj powstaje tam wiele produktów m.in.: folie agralne, folie siedmiowarstwowe, nadruki fleksograficzne, laminaty, opakowania typu box, nowoczesne opakowania dla przemysłu spożywczego i chemicznego. Niewątpliwie do zwiększających się obrotów firmy przyczyniło się zaangażowanie właścicieli oraz otwarcie na wszelkie nowinki produkcyjne, które były pozyskiwane od europejskich dostawców surowców. Ponadto kooperacja z koncernami chemicznymi, wizyty na międzynarodowych targach stały się ważnymi elementami w rozkwicie przedsiębiorstwa. Okres prosperity niósł za sobą decyzję o przeobrażeniu zakresu produkcji w stronę opakowań oraz o zakupie drugiego zakładu. Tym razem padło na ChemPack w Kędzierzynie-Koźlu. Nowi właściciele wyremontowali zakład, a wszyscy pracownicy dawnego podmiotu otrzymali pracę w lepszych warunkach. Takie działanie wpisuje się w filozofię prowadzenia biznesu pod szyldem Marma Polska Folie, która zakłada, iż celem inwestycji branżowych jest ukierunkowanie się na rozwój, a nie na likwidację.

 

Dobra passa na piątkę z plusem

Rozbudowa profilu działalności okazała się strzałem w dziesiątkę, dlatego w skład przedsiębiorstwa wchodziły kolejne obiekty. W 2004 r. właściciele Marma kupili Lenko S.A. w Bielsku-Białej. Firma miała ponad stuletnią historię wytwarzania tkanin, po przejęciu jej przez małżeństwo Półtoraków zakład przeszedł przeobrażenia, by można było w nim produkować materiały ze specjalistycznych włókien sztucznych. Znajdują one zastosowanie w przemyśle, budownictwie i ogrodnictwie. Oczywiście poniesiona inwestycja w nowoczesny sprzęt zaowocowała przyspieszeniem produkcyjnym. Dla przykładu można podać następujące liczby: wcześniej wytwórstwo kształtowało się w okolicach 300 ton miesięcznie, dzisiaj ten poziom wynosi 1000 ton. Nie dziwi również fakt, że zakład w Bielsku-Białej po pewnym czasie okazał się niewystarczający, dlatego zarządzający postanowili zbudować kolejny obiekt produkcyjny w miejscowości Wilkowice. Podsumowując w skład Marma Polskie Folie Sp. z o.o. wchodzi pięć zakładów przetwarzających tworzywa sztuczne.

 

Wielowymiarowe zastosowania folii

Rozpoczynając swoją działalność od prostych folii do pakowania, Marma Polskie Folie rozwinęła się, oferując obecnie zaawansowane rozwiązania opakowaniowe dla różnorodnych branż. Opakowania foliowe produkowane przez firmę charakteryzują się niemal nieograniczonymi możliwościami, co jest wynikiem zaawansowanego potencjału technologicznego. Są one szeroko wykorzystywane w różnych sektorach – od przemysłu chemicznego, poprzez materiały budowlane, aż po branżę spożywczą – spełniając zróżnicowane wymagania rynkowe. W ofercie firmy znajdują się między innymi worki otwarte, wentylowe klejone z dnem krzyżowym, zgrzewane z fałdą boczną, Flat bottom, Worki SQ4 / Stabilo, typu Doypack, worki płaskie z trzystronnym zgrzewem, rękawy foliowe, taśmy, a także atestowane folie barierowe, które są bezpieczne w kontakcie z żywnością. Kluczowym aspektem działalności Marma Polskie Folie jest również dział nadruku i przetwórstwa folii, umożliwiający personalizację opakowań. Dzięki wykorzystaniu techniki flexodruku i najnowocześniejszych technologii, firma oferuje szeroki zakres możliwości, od prostych wzorów po skomplikowane projekty graficzne, włączając motywy rastrowe (zdjęciowe). Opakowania przemysłowe produkowane przez Marma Polskie Folie to różnorodny asortyment produktów, które zyskały uznanie na rynku międzynarodowym. Wachlarz oferowanych produktów obejmuje worki polipropylenowe, polietylenowe, laminaty oraz folie kompostowalne, wykorzystywane w szerokim spektrum branż przemysłowych.

 

Nowoczesność przez duże „N”

Oferta produktowa Grupy Marma jest bardzo szeroka, a każdy z oddziałów ma swój profil produkcyjny. W Lenko S.A. w Wilkowicach wytwarzane są tkaniny polipropylenowe, dzianiny i włókniny. Natomiast w fabryce w Kędzierzynie-Koźlu powstają m.in. worki wentylowe i siatki poliolefinowe. Pracownicy w Nowej Dębie są odpowiedzialni za produkcję membran DACHOWA pod pokrycia dachowe – flagowego produktu przedsiębiorstwa. Ponadto oddział w Nowej Dębie posiada linię technologiczną zakupioną w Niemczech, do której specjaliści z Marma Polskie Folie opracowali innowacyjną technologię wytwórczą. Jej unikatowość została również dostrzeżona przez zachodnich sąsiadów, którzy chcieli odkupić wspomniany mechanizm produkcyjny. Stworzona nowoczesna technologia sprawiła, że firma z Podkarpacia jest światowym liderem w przemyśle budowlanym, a ich produkty są dostępne na całym świecie. Opisany system wytwórczy jest stale unowocześniany. Zakład w Kańczudze wyróżnia się stosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań na świecie w zakresie nadruków i zgrzewania opakowań. Wyroby są eksportowane do najbardziej wymagających klientów w Anglii, Niemczech i Skandynawii. Ten zakład ma szerokie spektrum działań, ponieważ produkowane są w nim najszersze folie agralne (do 16 metrów), folie budowlane oraz innowacyjne i specjalistyczne opakowania m.in. na ekskluzywną karmę dla zwierząt, odżywki dla sportowców, a także produkty spożywcze. Cały system produkcji jest wyposażony w wysokiej klasy maszyny, co gwarantuje wytworzenie opakowań doskonałej jakości. Marta Półtorak podkreśla, że rozwój technologiczny jest nieunikniony dla firm chcących odnosić sukcesy, jednak należy podkreślić, że nowe mechanizmy nie doprowadzają do masowych zwolnień pracowników. Wraz ze wzrostem produkcji, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z wielu dziedzin, np. z kontroli jakości, od nadruków. W związku z tym w oddziałach chętnie są przyjmowane osoby z wyższym wykształceniem z zakresu technologii przetwórstwa tworzyw, automatycy z wiedzą o cyfrowych systemach sterowania. Spółka oferuje również pakiet szkoleń teoretycznych, jak i praktycznych swym pracownikom w celu lepszej i bardziej efektywnej adaptacji. Cechy osobowościowe zatrudnionych mają również ogromne znaczenie, gdyż pracują w zespole, dlatego wysoko cenione są: umiejętność współpracy, odwaga do podejmowania wyzwań, zaangażowanie, chęć do nauki. Ponadto firma inwestuje we własne ośrodki badawczo-rozwojowe, które funkcjonują w Kańczudze, Nowej Dębie, Kędzierzynie-Koźlu i Wilkowicach. Kadra z tych ośrodków odbywa cykliczne szkolenia za granicą. 

 

Nieustanne inwestycje dla rozwoju

Dynamiczny rozwój oraz osiągnięte sukcesy przez małżeństwo Półtoraków są efektem ich podejścia do działalności gospodarczej, która od początku była ukierunkowana na inwestowanie w pracowników, maszyny i nowoczesne technologie. Współpraca z zagranicznymi koncernami chemicznymi oraz ogromnie szeroka gama produktów są gwarantem, że nawet chwilowe załamanie na rynku nie będzie miało silnego oddziaływania na Marma Polskie Folie. Dodatkowo, co pięć lat następuje we wszystkich fabrykach wymiana parku maszynowego. W znaczący sposób do osiągniętych wyników sprzedażowych przyczynił się Mariusz Półtorak, którego żona nazywa wizjonerem konsekwentnie wdrażającym swoje pomysły w życie.

 

Odpowiedzialność ekologiczna

Przetwórstwo tworzyw sztucznych, mimo powszechnych stereotypów, może być prowadzone w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego. Marma Polskie Folie pokazuje, jak odpowiedzialne podejście i innowacyjne technologie mogą zmienić oblicze branży. W procesach produkcyjnych firmy nie wydzielane są szkodliwe substancje, a pobór energii oraz zużycie wody są minimalne. Produkowane tworzywa są neutralne dla środowiska, a ich długa żywotność nie stanowi zagrożenia dla natury. Kluczowe jest jednak odpowiedzialne wykorzystanie tych materiałów przez ludzi. Firma aktywnie pracuje nad rozwojem ekologicznych rozwiązań współpracując z Wydziałem Tworzyw Sztucznych Politechniki Rzeszowskiej. Jednocześnie Marma Polskie Folie wprowadza coraz bardziej popularne laminaty i folie kompostowalne, a także worki wykonane z odnawialnych biopolimerów. Te innowacje umożliwiają zmniejszenie zależności od surowców kopalnych i poprawę śladu węglowego. Zastosowanie biopolimerów nie wpływa negatywnie na właściwości folii czy laminatów w porównaniu z konwencjonalnymi produktami na bazie ropy naftowej. Firma rozwija również technologie umożliwiające produkcję opakowań z surowców kompostowanych oraz częściowo wtórnych, zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. To otwiera drogę do niemal nieograniczonych możliwości wytwarzania opakowań, które są przyjazne dla środowiska.

 

Pomaganie ma sens

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) to w wykonaniu firmy Marma Polskie Folie nie pusty frazes, ale realne działania. Firma wspiera działalność Siemacha Spot, czyli „nowoczesnego podwórka” będącego wyjątkowym przykładem połączenia funkcji wychowawczych i terapeutycznych, pozwalającego młodzieży atrakcyjnie spędzać wolny czas, rozwijając różne talenty pod okiem specjalistów. Właściciele Marma Polskie Folie przez wiele lat finansowali rzeszowski żużel, ponadto wciąż są obecni jako sponsorzy sportowców i klubów sportowych. Nie są obojętni również na apele pokrzywdzonych przez los, ponieważ wsparli finansowo m.in. budowę Domu Polskiego dla ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu.  Odpowiedni sposób zarządzania, kierowania ludźmi oraz specyfika branży pozwala z pełnym przekonaniem stwierdzić, że tworzywa sztuczne są nieodzownym elementem naszego życia.

Powrót do listy aktualności