Forbes - "Z firmą Marma Polskie Folie zapakoujesz odpowiedzialnie"

Czwartek, 2024-05-02

W erze globalnego kryzysu ekologicznego, każda dziedzina przemysłu stoi przed wyzwaniem adaptacji do nowych, zrównoważonych standardów. Sektor opakowań nie jest wyjątkiem. Świadomość konieczności ochrony naszej planety skłania zarówno producentów, jak i konsumentów do poszukiwania nowych rozwiązań przyjaznych środowisku. Marma Polskie Folie znalazła klucz do ekologii i już od dawna się nim posługuje.

 

Mniej znaczy więcej

W Marma Polskie Folie przy produkcji opakowań stosuje się jednorodny materiał, co umożliwia jego recykling, tzn., że opakowania mogą zostać poddane ponownemu przetworzeniu, tym samym eliminując obciążenie dla środowiska. Przykładem takiego monomateriału jest folia MDO PE (MDO - Machine Direction Orientation). Technologia ta pozwala na tworzenie opakowań o większej wytrzymałości i sztywności, które jednocześnie mogą być znacznie cieńsze niż tradycyjne rozwiązania. To przekłada się na bezpośrednie zmniejszenie zużycia materiału oraz oszczędności dla klientów, nie tylko w kontekście finansowym, ale i ekologicznym. Lżejsze, a zarazem trwalsze opakowania to krok w kierunku minimalizacji odpadów.

 

Cyrkularne życie produktu

Do produkcji opakowań Marma Polskie Folie wykorzystuje również materiały otrzymane z surowców naturalnych, takich jak trzcina cukrowa czy skrobia ziemniaczana oraz wytwarza laminaty, które rozkładają się w warunkach kompostu. Biodegradowalność to tylko jedno z możliwych rozwiązań, jednak ważniejszym krokiem ku zrównoważonej produkcji jest wielokrotne przetwarzanie materiałów – dawanie im drugiego i trzeciego życia. Opakowania z tworzyw sztucznych niosą za sobą mniejszy ślad węglowy niż jakiekolwiek inne alternatywne rozwiązanie. Na bazie własnych laboratoriów, a także we współpracy z ośrodkami naukowymi, np. Politechniką Rzeszowską, prowadzone są badania i prace wdrożeniowe nad kompleksowym zamykaniem obiegów.

 

Barierowość kluczem do świeżości
Aspekt często pomijany, lecz niezwykle istotny w kontekście opakowań, to ich barierowość – zdolność do ochrony zawartości przed przenikaniem pary wodnej i gazów. W przypadku opakowań dla żywności, wysoka barierowość przekłada się na dłuższe terminy przydatności do spożycia, co ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie marnotrawstwa żywności. Innowacyjne materiały zapewniające lepszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi pozwalają na zachowanie jakości produktów przez dłuższy czas, co jest kluczowe w walce z generowaniem odpadów.

 

Od początku istnienia firmy Marma Polskie Folie jej strategią jest projektowanie wyrobów i opakowań przyjaznych dla środowiska oraz wielokrotne wykorzystanie materiałów, co w opinii firmy jest niezbędne do tworzenia zrównoważonej przyszłości. Przykładem takich produktów są atestowane folie barierowe, które są bezpieczne w kontakcie z żywnością, worki otwarte, wentylowe klejone z dnem krzyżowym, zgrzewane z fałdą boczną, Flat bottom, Worki SQ4 / Stabilo, typu Doypack, worki płaskie z trójstronnym zgrzewem a także rękawy foliowe. Choć wyzwania są wielkie, technologia i innowacje otwierają nowe możliwości - to czas, by je wykorzystać.

 

Powrót do listy aktualności