Jaki jest niezbędny element trwałego dachu? - Solidny Dach. Murator Nr Extra 2/2023

Poniedziałek, 2023-08-07

Niezbędny element trwałego dachu to wentylacja z pomocą membran wstępnego krycia

Dla prawidłowego funkcjonowania membran wstępnego krycia (MWK) o wysokiej przepuszczalności pary wodnej istotna jest odpowiednia wentylacja pokrycia dachowego. Producenci oraz stowarzyszenia zawodowe, takie jak polskie PSD i międzynarodowe IFD, zalecają wykonanie szczeliny lub przestrzeni wentylacyjnej pod głównym pokryciem dachowym, która w maksymalnym stopniu umożliwia usuwanie nadmiaru wilgoci z dachu, przepuszczając parę wodną przez membranę z rodziny DACHOWA.

Warto wiedzieć, że wilgoć technologiczna związana z procesem budowy oraz aktywność mieszkańców, stanowią główne źródła nawilgoceń, które stale oddziałują na dach. Szczególnie nowo wybudowane budynki są narażone na wysokie poziomy wilgoci związanej z długotrwałym procesem wysychania materiałów budowlanych. Zastosowanie membran dachowych o wysokiej przepuszczalności przyspiesza suszenie tych materiałów. Ważne aby membrany były odpowiednio umieszczone pod szczeliną wentylacyjną, która znajduje się między głównym pokryciem dachowym (takim jak dachówka czy blacha) a kontrłatami.

W przypadku dachów skośnych, wystarczy zapewnić odpowiedniej wielkości wlot dla powietrza na okapie oraz wylot na kalenicy lub narożu połaci dachowej. W ten sposób skropliny, które mogą powstać między kontrłatami a łatami, będą skutecznie usuwane przez ciągły przepływ powietrza w szczelinie wentylacyjnej. W przeciwnym razie skropliny osadzą się pod pokryciem dachowym, co może prowadzić do zawilgocenia. Ponadto, część tych skroplin ponownie odparuje i zablokuje przepływ pary przez membranę, co spowoduje wzrost  wilgotności izolacji termicznej. Mokra izolacja traci swoje właściwości izolacyjne, w konsekwencji prowadząc do obniżenia temperatury na styku między membraną a izolacją.

Prawidłowa wentylacja dachu za pomocą membran wstępnego krycia jest kluczowa dla przeciwdziałania zawilgoceniu budynków. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie www.dachowa.com.pl, w dziale „pliki do pobrania” a w nim instrukcje i zastosowania membran wstępnego krycia.

Pliki do pobrania

Powrót do listy aktualności