Nowoczesne materiały dachowe - Jakie cechy powinny mieć? Murator - Mieszkać lepiej nr specjalny 2/2023

Środa, 2023-06-07

Współczesne budownictwo stawia coraz większy nacisk na energooszczędność, co oznacza, że materiały budowlane muszą być nie tylko trwałe, ale także spełniać wymogi termoizolacyjne. W przypadku dachu, to właśnie on odpowiada za utratę ciepła, a tym samym za wysokie rachunki na ogrzewanie. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednie materiały dachowe, które zapewnią trwałość i skuteczną izolację termiczną , a tym samym pozwolą zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska. 

 Spółka  Marma Polskie Folie od ponad trzydziestu lat prowadzi badania nad rozwojem kluczowych cech wielu nowoczesnych materiałów dachowych, które pozwalają na zbudowanie lub remont dachu o optymalnych właściwościach. Wśród nich znajdują się m.in. wysoko paro przepuszczalne membrany wstępnego krycia (MWK) i paro-izolacje. Te dwa materiały osłaniają termoizolację i konstrukcję dachu przed wilgocią pochodzącą z atmosfery i z wnętrza budynku ( rys.1) . Dzięki nim dach jest suchy i bardziej energooszczędny. Warto podkreślić, że aby w pełni wykorzystać techniczny potencjał tych materiałów i uniknąć ewentualnych błędów na etapie budowy, konieczne jest przyswojenie wiedzy przekazanej przez producenta.

W ofercie Marma Polskie Folie warto zwrócić uwagę na paroizolację Vapour Regulator oraz membrany (MWK) Ekran Dachowy Włochaty i Ekran IDEA 175. Obie membrany mają wysoką paro-przepuszczalność oraz dużą wytrzymałość mechaniczną. Połączenie tych dwóch cech na odpowiednim poziomie wymaga wysoko zaawansowanej technologii produkcji. Warto się o to postarać, ponieważ paro-przepuszczalność decyduje o skuteczności działania MWK, natomiast wytrzymałość mechaniczna jest ważna w momencie układania membran i odpowiada za ich trwałość. Podkreślenia wymaga również uniwersalność Ekranu Włochatego, który sprawdził się znakomicie na wielu dachach ( na rynku od 2009 roku) w funkcji warstwy poślizgowo-rozdzielającej układanej pod pokryciami z blach łączonych na rąbki lub zatrzaski. Z kolei inteligentna Paroizolacja Vapour Regulator polepsza kontrolę nad parą wodną i ułatwia uzyskanie szczelności powietrznej zewnętrznych przegród budowlanych: ścian i dachów. Bez niej w budynkach ucieka bardzo dużo ciepła przez niezamierzone szczeliny powstające na połączeniach różnych co do własności materiałów (np. drewna z murami). Zjawisko ucieczki ciepła przez szczeliny nazywane jest przewiewem i ma jeszcze jedną wadę. Transportowane ciepłe i wilgotne powietrze wewnętrzne w trakcie przepływu przez szczeliny schładza się  a zawarta w nim para wodna skrapla się powodując zawilgocenie przegród.

Więcej informacji na temat nowoczesnych materiałów dachowych można uzyskać na dedykowanej stronie: www.dachowa.com.pl . Polecamy dział „Pliki do pobrania”, gdzie zamieszczono instrukcje dla membran i paro-izolacji oraz ciekawe prezentacje tematyczne (o zastosowaniach MWK) .Warto zaznaczyć, że zawarte tam instrukcje są (jako jedyne w Polsce) zgodne z Wytycznymi Dekarskimi Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy opracowanymi na podstawie zaleceń IFD (międzynarodowej Federacji Dekarskiej).

Firma Marma Polskie Folie jest przykładem producenta, który oferuje nowoczesne materiały dachowe o wysokich właściwościach . Ich produkty pozwalają na budowę dachu, który spełni wymogi nowoczesnego budownictwa a unikalne właściwości czynią je skutecznymi narzędziami w procesie budowy i przyniosą radość przyszłym użytkownikom.

Powrót do listy aktualności