Zdaniem Experta: jaką membranę wybrać? Folie uszczelniające dach. Murator 9.2023

Czwartek, 2023-10-12

Zdaniem Experta: 

Jaką membranę wybrać pod pokrycie, które może się bardzo nagrzewać?

Temperatury pokryć dachowych nie mają żadnego większego znaczenia dla działania wysoko paro-przepuszczalnych membran wstępnego krycia (MWK) z powodu dużego zapasu – różnicy temperatur miedzy tymi najwyższymi występującymi na pokryciach a temperaturami zmieniającymi cechy tworzyw sztucznych. MWK produkowane przez Marma Polskie Folie są wielowarstwowymi laminatami wytwarzanymi wyłącznie z polipropylenu (PP). Wszystkie tworzywa sztuczne mają zbadane i określone charakterystyczne dla nich temperatury zmieniające ich cechy. Dla trwałości produktów z tworzyw sztucznych ważne są dwie: temperatura mięknienia i temperatura rozkładu. Dla polipropylenu ta pierwsza wynosi ok 100 - 120°C a ta druga ponad 320°C. Ta pierwsza oznacza początek stanu nagrzania PP, w którym tworzywo to zaczyna mięknąć, czyli jest to temperatura po przekroczeniu której produkty z PP mogą zacząć się odkształcać. Ta druga temperatura oznacza granicę, po przekroczeniu której następuje rozpad PP. W przypadku MWK wykonanych z PP, które są ułożone wewnątrz dachu i leżą na belkach więźby oraz na termoizolacji i nie działają na nie żadne siły, przekroczenie temperatury mięknienia nie oznacza nawet ich zmiany w wyglądzie i działaniu. W Marma Polskie Folie, bardzo starannie i wielokrotnie badaliśmy jak zachowują się MWK rozpięte na specjalnych ramach i umieszczone w podgrzewaczach urządzeń badających paro-przepuszczalność. Okazało się, że nasze produkty poddane działaniu podwyższonych temperatur nie tracą swoich podstawowych własności nawet po przekroczeniu 130°C. Większość wytrzymywała 140°C. Natomiast w dachach z prawidłowo wykonanymi pokryciami membrany są podgrzewane na bardzo krótko i wtedy osiągają maksymalnie 80 - 100°C (w ekstremalnych przypadkach). Membrany leżą pod pokryciami w odległości ok. 8 - 10 cm od nich a rozdzielające je powietrze tym szybciej się wymienia czym większa jest różnica temperatur między atmosferą a pokryciem. Czyli  czym mocniej rozgrzewa się pokrycie tym membrana jest szybciej chłodzona. Uszkodzenia membran przypisywane temperaturom są tak naprawdę wywołane przez promieniowanie ultrafioletowe a to wynika wyłącznie z powodu ignorowania zaleceń zawartych w instrukcji układania. Więcej informacji jest na stronie :  www.dachowa.com.pl

 

Folie uszczelniajace poddasze.

Pod skosami poddasza gromadzi się dużo wilgoci, a system wentylacyjny nie jest w stanie usunąć jej w całości. Dlatego niezbędna jest folia paroizolacyjna, dzięki której wilgoć nie wniknie w dach i nie zamoczy ocieplenia ani więźby dachowej.

Folie paroizolacyjne stosuje się na poddaszach użytkowych. Zabezpieczają warstwę izolacji termicznej przed parą wodną, która ma zwyczaj gromadzić się w ciepłych pomieszczeniach. Ta, gdyby się skropliła, mogłaby zamoczyć ocieplenie, pogarszając znacznie jego skuteczność i dodatkowo zagroziłaby drewnianej więźbie. Do wyboru mamy kilka typów folii – polietylenowe niezbrojone lub zbrojone siatką, wzbogacone warstwą napylonego aluminium lub regulujące poziom przepływu pary przez dach.

Folia paroizolacyjna ML 90 AL, 110 AL i 140 AL.

Cechą wyróżniająca tego typu folie jest większy opór dyfuzyjny od pozostałych. Bardzo mała paroprzepuszczalność to wynik uszczelnienia przez napylenie aluminium na jedną z jej stron. Folia taka polecana jest szczególnie tam, gdzie Folia Vapour Regulator może być również zastosowana jako niskoparoprzepuszczalna folia wstępnego krycia pod pokryciami leżącymi na łatach trzeba uzyskać maksymalną szczelność połaci. Dotyczy to wszystkich dachów, których z różnych powodów nie można wentylować. Napylone aluminium sprawia, że paroizolacja ta przypomina lustro odbijające światło. Odbija więc także promieniowanie cieplne wytwarzane przez urządzenia grzewcze i z tego względu pozwala zaoszczędzić pewną część energii.

Folia paroizolacyjna MSL 98.

Jest folią o wyjątkowej wytrzymałości. Stosowana jest więc wszędzie, gdzie trzeba utrzymać termoizolację w odpowiednim dystansie od płyt lub desek stanowiących wykończenie pomieszczeń. Ma to szczególne znaczenie w dachach, gdzie w ciągu wieloletniej eksploatacji luźno ułożona termoizolacja rozciąga zwykłe folie paroizolacyjne, na skutek czego powstają wybrzuszenia i pustki zwiększające straty cieplne. Potrzebna jest tu zatem folia zdecydowanie mocniejsza. Kolejnym powodem, dla którego warto stosować mocną paroizolację MSL 98, jest jej wyjątkowa odporność na rozrywanie.

Folia Vapour Regulator.

To materiał ograniczający przepływ pary wodnej i blokujący przepływ powietrza oraz jednocześnie zatrzymujący wodę. Wykazuje bardzo niski poziom paroprzepuszczalności – Sd = 2 m. Każda rolka Vapour Regulator jest wyposażona w taśmę samoprzylepną umieszczoną w strefie zakładu po to, aby ułatwić klejenie poszczególnych jej pasm. Folia tego typu przyczynia się do zaoszczędzenia energii cieplnej wytwarzanej w budynku. Doświadczenia i eksperymenty dowodzą bowiem, że przez nieszczelne dla powietrza dachy ucieka bardzo dużo ciepła. Dodatkowo niekontrolowane przepływy powietrza zawilgacają połacie.

 

Autor treści - Redakcja "MURATOR" 

Powrót do listy aktualności