Marma 32. Rajd Rzeszowski

Środa, 2023-08-09

MARMA 32. Rajd Rzeszowski oraz towarzyszący mu 9. Rajd Rzeszowiak odbędzie się w Rzeszowie w dniach 10-12.08.2023.  W sumie zobaczymy aż 104 załogi, które staną do rywalizacji, a w tym gronie znajduje się 14 duetów, wyposażonych w rajdówki Rally2 – najszybsze i najbardziej zaawansowane konstrukcje, które są dopuszczone do startów w Polsce. Liderem punktacji RSMP, który ma ambicje zdobyć piąte zwycięstwo i wyrównać rekord Bryana Bouffiera, jest Grzegorz Grzyb.

Podobnie jak w poprzednich sezonach, Rajd Rzeszowski ma międzynarodowe znaczenie. To piąta runda krajowego czempionatu, ale także część FIA European Rally Trophy (FIA ERT) oraz FIA CEZ Rally Championship (mistrzostw strefy Europy Centralnej). Uczestnicy przyjadą również z Słowacji, w tym zawodnicy historyczni, dla których to piąta odsłona tegorocznej rywalizacji o tytuły. W wyścigu wystartują także załogi w ramach MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Jednocześnie z 32. edycją Rajdu Rzeszowskiego, odbędzie się 9. Rajd Rzeszowiak, który jest trzecią rundą Rajdowych Mistrzostw Południa. Ten cykl rajdów okręgowych jest przeznaczony dla załóg z mniejszym doświadczeniem lub budżetem.

Ogólnie na starcie pojawi się ogromna liczba – aż 104 załogi. Z tego 33 z nich będzie dysponować rajdówkami z napędem na cztery koła. 14 duetów przywiezie samochody Rally2/R5, które są najszybszymi pojazdami dopuszczonymi do startów w Polsce.

W piątej rundzie RSMP wystąpią 41 załogi, z czego 36 będzie walczyć o punkty do klasyfikacji mistrzostw. 12 duetów zarejestrowanych jest do słowackiego czempionatu. W FIA ERT i FIA CEZ organizatorzy otrzymali odpowiednio 37 i 51 zgłoszeń. Natomiast w trzeciej odsłonie rywalizacji w MOTUL HRSMP zobaczymy 21 załóg, a w Rajdzie Rzeszowiak stawi się 30 uczestników Rajdowych Mistrzostw Południa.

MARMA 32. Rajd Rzeszowski jest również współorganizowany z Rajdem Rzeszowiak - trzecią rundą Rajdowych Mistrzostw Południa. Jest to cykl rajdów okręgowych, stanowiących krótsze zawody dla załóg, które rozpoczynają swoją rajdową karierę lub dysponują mniejszym budżetem.

Poznaj miejsce i czas (informator rajdu poniżej w załączniku)

Już po raz czwarty  partnerem strategicznym zawodów jest Marma Polskie Filie.  Dzięki temu biuro rajdu będzie mieścić się w komfortowym hotelu Hilton, a ceremonia startu odbędzie się na dziedzińcu galerii Millenium Hall. Kibice będą mieć okazję spotkać się z rajdowcami i zobaczyć ich rajdówki także w kolejnych dniach rajdu, ponieważ przegrupowania przed wjazdem na serwis będą miały miejsce w Millenium Hall.

Pierwszą okazją do zobaczenia rajdowych załóg w akcji będzie odcinek testowy, zaplanowany na czwartek, 10 sierpnia, między godziną 16 a 20 w miejscowości Niechobrz. Uroczyste rozpoczęcie rajdu zaplanowano na godzinę 20 tego samego dnia.

Rywalizacja rozpocznie się w piątkowe popołudnie. Pierwszy etap rajdu składa się z trzech odcinków specjalnych, w tym dwóch pokonywanych dwukrotnie. Najpierw zawodnicy zmierzą się na próbie Różanka (11,57 km), a następnie przejadą najbardziej znany oes Rajdu Rzeszowskiego, czyli Lubenię (20,45 km), który tym razem ma nieco zmienioną konfigurację, ale nadal jest zapętlony. To ważna informacja dla kibiców, ponieważ zapętlenie oznacza, że w jednym miejscu widzowie będą mogli zobaczyć zawodników nie raz, lecz dwa razy.

Po przerwie na serwis, zlokalizowany na terenie kampusu Politechniki Rzeszowskiej, zawodnicy ponownie pokonają oesy Różanka i Lubenia, a na zakończenie dnia będą rywalizować na ulicach Rzeszowa. Odcinek w stolicy Podkarpacia rozpocznie się o godzinie 20. Potężne reflektory na maskach rajdówek, iskry sypiące się z hamulców i rozgrzane do czerwoności tarcze hamulcowe to tylko niektóre elementy emocjonującego, wieczornego spektaklu w Rzeszowie.

Sobotni, dłuższy etap MARMA 32. Rajdu Rzeszowskiego składa się z trzech odcinków specjalnych pokonywanych dwukrotnie. Pierwszym w pętli jest odcinek Kołaczyce (17,88 km). Zlokalizowany na północ od Jasła, niewykorzystywana nigdy wcześniej w Rajdzie Rzeszowskim próba charakteryzuje się wąskimi, krętymi drogami z wieloma niewidocznymi szczytami. Kolejną zaplanowaną próbą jest odcinek Grudna (14,65 km), wracający do harmonogramu zawodów po sześcioletniej przerwie. Pętlę kończy rywalizacja na zapętlonym oesie Pstrągowa (18,85 km), którego drugi przejazd stanowi Power Stage, dając szansę na dodatkowe punkty dla pięciu najszybszych załóg. Łączna długość trasy rajdu wynosi 598 km, z czego blisko 153 km to odcinki specjalne.

Zakończenie Rajdu oraz wręczenie pucharów odbędzie się w sobotę, 12 sierpnia, od godziny 17, na rzeszowskim rynku.

Zobacz galerię 

Powrót do listy aktualności